Vienas iš svarbiausių klausimų, kylantis norintiems keliauti yra – ar galima keliauti pandemijos metu ir su kokiomis rizikomis susiduriama keliaujant. Šiame puslapyje rasite svarbiausią informaciją, kuri yra parengta pagal Pasaulio sveikatos organizacijos medžiaga ir kuri padės apsispręsti dėl kelionės ir tinkamai jai pasirengti.
Ar verta keliauti priklauso nuo kelių faktorių. Pirmiausia nuo to ar keleivis yra pasiskiepijęs. Nors nei viena vakcina nesukuria šimtaprocentinės apsaugos, tačiau jos yra pagrindinė apsaugos priemonė nuo viruso. Nepaisant to, pasiskiepijęs ar ne, būtina atkreipti dėmesį į tai, kokiai rizikos grupei priklauso keleivis. Kuo vyresnis keleivis, tuo kelionių rizika yra didesnė. Taip pat nemažiau svarbu yra ir keleivio sveikatos būklė – lėtinių ligų turintys keleiviai visada rizikuoja stipriau. Galiausiai, sprendimui keliauti ar ne, nemažiau yra svarbus ir šalies rizikos lygis – būtina domėtis ir teisingai vertinti šalių rizikos laipsnį.
Jeigu nutarėte keliauti, kokių apsaugos priemonių reikėtų laikytis?
Net ir pilnai pasiskiepiję žmonės nėra apsaugoti nuo galimybės užsikrėsti koronavirusu ir įvairiomis jo atmainomis. Taigi, visų saugumo priemonių turi laikytis ne tik tie, kurie keliauja turėdami PGR testų atsakymus ar dalinę vakcinaciją, tačiau ir pilnai pasiskiepiję žmonės.
Kad ir kur būtumėte, laikykitės visų rekomenduojamų apsaugos priemonių. Patalpose dėvėkite apsaugines kaukes, laikykitės bent jau vieno metro atstumo nuo kitų žmonių, kurie nėra jūsų šeimos (namų ūkio) nariai. Kuo dažniau plaukite ir dezinfekuokite rankas, o taip pat bandykite kuo labiau vengti sausakimšų vietų. Jeigu patenkate į sausakimšą vietą, stenkitės kaip įmanoma greičiau ją palikti.
Kokias kaukes reikėtų dėvėti kelionės metu?
Labiausiai kelionėms rekomenduojamos yra plačiausiai paplitusios medicininės kaukės. Taip pat gali būti naudojamos kaukės su pakankamu oro filtravimo standartu. Tai daugiausiai saugumo suteikiančios kaukių rūšys, tačiau dėvėdami jas nepamirškite higienos reikalavimų (laiku keisti kaukes, plauti arba dezinfekuoti rankas prieš užsidėdami/nusiimdami kaukes ir kt.).
Jeigu renkatės medžiagines, kitos nei medicininės paskirties kaukes – rinkitės jas atsakingai. Kaukė turi būti gerai prigludusi ir tinkamai uždengti jūsų nosį ir burną. Tokio tipo kaukės turėtų turėti bent jau tris sluoksnius, tarp kurių būti vienas medvilninis, vienas polipropileno ar jo alternatyvų ir vienas poliesterio ar jo mišinio sluoksnis.
Ar turėčiau turėti skiepijimo dokumentus?
Nepriklausomai nuo to, esate pasiskiepiję ar ne, kiekviena šalis gali taikyti skirtingas atvykimo į jos teritoriją taisykles. Todėl privalote domėtis konkrečios šalies į kurią vykstate taikomais reikalavimais. Kai kurios šalys pasiskiepijusiems netaiko patikrų ir/ar izoliacijos reikalavimų, tačiau dalyje šalių gali būti prašoma testuotis ir/ar izoliuotis.
Kokios patikros gali būti taikomos?
Kiekviena šalis gali pasirinkti ir taikyti jų pasirinktas priemonės, todėl būtinai pasidomėkite, kokios priemonės yra pritaikomos šalyje į kurią skrendate. Jūsų gali būti paprašyta atlikti greitąjį testą, temperatūros matavimus, simptomų patikrą, įskaitant kvėpavimo, dusulio tikrinimą ir kt. Taip pat jūsų gali paprašyti pateikti papildomą informaciją apie save, kelionę, kontaktus ir pan.
Ar turėčiau naudoti pandemijai skirtas programėles?
Privalomo bendro reikalavimo naudoti kokias nors programėles nėra, tačiau šalys, tam tikros vietos gali turėti savo reikalavimus dėl programėlių naudojimo. Turite žinoti, kad šios programėlės renka informacija apie jus, jūsų judėjimą, kontaktus ir kitą informaciją.
Ar turėčiau testuotis prieš skrydį?
Viskas priklauso nuo kelių faktorių. Pirmiausia nuo to ar esate pasiskiepijęs, tačiau, verta atkreipti dėmesį į tai, kad atskiros šalys ar net atskiri oro uostai turi teisę ir gali taikyti savo reikalavimus ir, pavyzdžiui, neleisti išvykti/atvykti neturint neigiamo testo rezultatą.
Kas nutiks, jeigu kelionės metu pajausiu simptomus arba bus nustatytas teigiamas atsakymas dėl viruso?
Jeigu kelionės metu jūs pasijautėte blogai, turėdamas pirmą progą privalote apie tai pranešti pareigūnams – lėktuvo įgulai, oro uosto patikros tarnautojams ir pan. Atminkite, kad nepranešus apie galimą susirgimą, jums gali būti taikoma griežta atsakomybė.
Pajautus simptomus ar gavus teigiamą atsakymą dėl viruso, jus turėtumėte klausyti su jumis bendraujančiu pareigūnų nurodymu. Jums bus pritaikyta izoliacija arba atitinkamas gydymas (prireikus) nuo šio viruso.
Puslapis parengtas pagal Pasaulio sveikatos organizacijos informaciją