Be tinkamų dokumentų – keliauti tarp šalių neįmanoma. Todėl, greičiausiai svarbiausias dalykas kelionėje be jūsų pačių yra kelionės dokumentai. Be tinkamų dokumentų jūs gali sustabdyti patikroje, pasienyje ar prie lėktuvo. Taigi, prieš kelionę turite ypatingą dėmesį skirti šiems dokumentams – išsiaiškinti kokių dokumentų reikia, koks turi būti jų galiojimo laikas ir kitus svarbius klausimus. Šiame puslapyje pabandysime atsakyti į svarbiausius klausimus apie kelionės dokumentus.

Dokumentai kelionėms Šemgeno erdvėje

Šengeno sutartis buvo pasirašyta 1985 metais Šengeno miestelyje. Šios sutarties tikslas – palengvinti judėjimą tarp sutartį pasirašiusiųjų šalių piliečių.  Vėliau ši sutartis buvo pildyta, įtraukiant supaprastintas pasienio patikros procedūras ir galiausiai ši sutartis 1995 metais įsigaliojo. Paprastai tariant, Šengeno erdvė tai yra bevizė erdvė, kurioje keliaujant pakanka vienos iš valstybių narių pripažinto asmens tapatybės dokumento (paso ar kortelės). Taigi, jeigu jūs keliaujate tarp šalių, esančių Šengeno zonoje, jums nereikia jokių papildomų dokumentų ir leidimų, kad galėtumėte keliauti šioje zonoje.

Tokia pati tvarka galioja ir ne Šengeno valstybių piliečiams, kurie turi vienos iš Šengeno zonos šalių išduotą leidimą gyventi. Tarkime, Ukrainos piliečiui, kuris turi leidimą gyventi Lietuvoje, pakanka šio leidimo, kad jis galėtų skristi, tarkime, į Vokietiją.

Keliaujant po Šengeno zoną su vaikais, taip pat nereikia papildomų leidimų – pvz. notariškai patvirtinto tėvų sutikimo keliauti su kitu asmeniu. Svarbu, kad vaikas turėtų galiojantį asmens tapatybės dokumentą ir jo bilietas būtų sujungtas su jį lydinčiu asmeniu.

Taip pat keliaujant Šengeno erdvėje nėra reikalingas koks nors papildomas leidimas, jei vaikas keliauja su vienu iš tėvų, net jeigu tėvai yra išsiskyrę.

Keliaujant Šengeno erdvėje, nėra kažkokių papildomų, prailginto laiko rekomendacijų kelionės dokumentų galiojimo laikui. Jūsų dokumentas turi galioti kelionės metu.

Taigi, keliaudami Šengeno erdvėje su savimi turite turėti savo valstybėje išduotą asmens dokumentą (pasą arba asmens tapatybės kortelę), kurio galiojimo laikas baigiasi ne vėliau nei jūsų kelionė.

Dokumentai ir reikalavimai keliaujantiems į šalis, su kuriomis Lietuva turi specialius susitarimus

Jungtinės Amerikos Valstijos – reikalingas pasas ir viza arba laikinoji viza.

Jungtinė Karalystė – reikalingas pasas arba asmens tapatybės kortelė, dokumentai papildomai tikrinami atvykstant į šalį. Nepilnamečiams reikalingas tėvų sutikimas keliauti.

Norvegija – reikalingas pasas arba asmens tapatybės kortelė, dokumentai papildomai tikrinami atvykstant į šalį. Nepilnamečiams reikalingas tėvų sutikimas keliauti.

Airija  – reikalingas pasas arba asmens tapatybės kortelė, dokumentai papildomai tikrinami atvykstant į šalį. Nepilnamečiams reikalingas tėvų sutikimas keliauti.

Bulgarija – – reikalingas pasas arba asmens tapatybės kortelė, dokumentai papildomai tikrinami atvykstant į šalį. Nepilnamečiams reikalingas tėvų sutikimas keliauti.

Kipras – reikalingas pasas arba asmens tapatybės kortelė, dokumentai papildomai tikrinami atvykstant į šalį. Nepilnamečiams reikalingas tėvų sutikimas keliauti.

Dokumentai kelionėms ne Šengeno erdvėje

Šalyse kurios nėra Šengeno erdvėje ar neturi specialių susitarimu su šalimi ar bendrija, kurios pilietis esate, paprastai reikia dviejų dokumentų – galiojančio paso ir vizos.

Galiojantis pasas nėra tapatybės kortelė, todėl pasirūpinkite tikru pasu iš anksto. Maža to, rekomenduojama, kad jūsų pasas galiotų ne mažiau nei 6 mėnesius iki kelionės pabaigos. Tikslią datą rekomendacijai ar net reikalavimui galite susižinoti užsienio reikalų ministerijoje arba šalies į kurią planuojate keliauti atstovybėje.

Viza yra dokumentas, leidžiantis būti šalyje tam tikrą laiko tarpą. Vizas paprastai išduoda šalies į kurią planuojate vykti atstovybės. Tiesa, kartais vizą jums gali parūpinti ir turizmo agentūra.

Taip pat, keliaudami į egzotiškesnius ar labai tolimus kraštus, būtinai pasidomėkite užsienio reikalų ministerijos svetainėje kokie reikalavimai yra skirti konkrečiai šaliai. Kartais būna, kad kelionėms reikalingi papildomi leidimai. Taip pat dėl savo saugumo pasidomėkite ar užsienio reikalų ministerija neteikia rekomendacijų nevykti į jūsų pasirinktą šalį.

DĖMESIO: Visa šiame puslapyje esanti informacija yra rekomendacinio pobūdžio. Prieš skrendant rekomenduojame sutikslinti informaciją dėl kelionės dokumentų su Užsienių reikalų ministerijos specialistais arba su šalies į kurią vykstate atstovybe.