Kelionės su vaikais yra tikras iššūkis keliaujantiems, kadangi vaikų kelionėms yra taikoma šiek tiek daugiau saugumo ir kitų reikalavimų nei suaugusiems. Taip pat prisideda įvairūs klausimai ir ribojimai dėl vaikų keliavimo su lydinčiaisiais asmenimis, jų kelionių galimybių apskritai. Taigi, natūralu, kad klausimų kyla nemažai, todėl mes savo ruožtu šiame straipsnyje pabandysime pateikti atsakymus į dažniausiai keleiviams kylančius klausimus ir tikimės, kad šie atsakymai jums bus naudingi bei padarys jūsų keliones lengvesnėmis.

Vienas dažniausiai kylančių klausimų yra nuo kurio iki kurio amžiaus keleivis yra laikomas vaiku? Atsakymas į šį klausimą priklauso nuo to, su kokia skrydžių bendrovė bus keliaujama, kadangi kiekvienoje jų yra taikomi skirtingi amžiaus kriterijai.  Visgi, daugumoje jų (jeigu ne visose), vaiko amžius prasideda nuo 2 metų. Tačiau skirtumai atsiranda kuomet kalbame apie tai, nuo kokio amžiaus keleivis yra laikomas vaiku. Pavyzdžiui, populiariausių tarp lietuvių skrydžių bendrovių Ryanair ir Wizzair traktavimas irgi skiriasi. Wizzair vaiku laikomas keleivis iki 14 metų, tuo tarpu Ryanair – iki 16 metų. Airbaltic, Lufhansa, Aeroflot skrydžių bendrovėse vaiku yra laikomas keleivis iki 12 metų. Taigi, norėdami žinoti tiksliai ar jūsų vaikas yra laikomas vaiku ar jau suaugusiu, jeigu čia nepaminėjome jūsų skrydžių bendrovės, jums dar reikėtų pasitikslinti šią informacija su skraidinsiančia bendrove.

Ar vaikas gali keliauti vienas, ar skrydžių bendrovės teikia palydos paslaugas? Tai yra antras pagal dažnumą vaikus skraidinti norinčių keleivių klausimas. Vėlgi, atsakymas yra ganėtinai paprastas – tai priklauso nuo bendrovės su kuria skrisite. Tačiau dažniausiai tarp lietuvių populiariausios pigių skrydžių bendrovės palydos paslaugų neteikia. Galite būti tikri, kad jei jūsų pasirinkta kryptimi vaiką norite skraidinti su „Ryanair“ arba „Wizzair“ jums reikės ieškoti suaugusio žmogaus, kuris kaip keleivis lydėtų jūsų vaiką kelionės metu.

Vaikams priklausantis bagažas. Čia taip pat, jeigu skrendate ne su Lietuvoje populiariausiomis pigių skrydžių bendrovėmis, reikėtų kreiptis tiesiogiai į jus skraidinančia kompanija, tačiau populiariausiose tarp lietuvių „Ryanair“ ir „Wizzair“ skrydžių bendrovėse vaikams (nuo 2 m.) priklauso toks pats rankinio bagažo vienetas kaip ir suaugusiam. Ir jų bagažui nėra taikomos kokios nors papildomos saugumo/teisėtumo taisyklės pačių skrydžių bendrovių. Visgi, jeigu keliausite į valstybes, kuriose gali būti dažniau taikoma bagažo patikra, geriau, kad vaiko bagaže būtų tai, kas nepažeistų toje šalyje galiojančių teisės aktų, t.y. bagaže nebūtų to, ko vaikai su savimi turėti pagal teisės aktus negali.

Kartais su vaikais keliauja ir juos lydi ne jų tėvai, tokiu atveju iškyla klausimų dėl būtinų tokiai kelionei dokumentų. Iš esmės čia taisyklė paprasta – jeigu keliaujate tarp Šengeno valstybių – jokie specialūs leidimai lydinčiam asmeniui nėra būtini. Vaikas gali keliauti su seneliais, broliais ir seserimis, dėdėmis ir tetomis ir pan. ir tam jokių notariškai patvirtintų leidimų nereikia. Kai keliaujate į šalis, kurios nepriklauso Šengeno zonoje – reikalingas notariškai patvirtintas nors vieno tėvų sutikimas. Sutikimas turi būti pateiktas ir ta kalba į kurią vykstate (t.y. jūs sutikimo tekstą turėsite turėti dviem kalbomis). Taip pat nepamirškite, kad vaiko ir jo lydinčio asmens rezervacijos privalo būti sujungtos skrydžių bendrovės sistemoje, kitu atveju vaikas tiesiog nebus įleistas į lėktuvą.

Dažniausiai bilietai vaikams perkami vienu metu su suaugusiais, tačiau nutinka atveju, kuomet vaiką į kelionę nusprendžiama paimti vėliau. Ką tokiu atveju reikia daryti? Vaikui bilieto, pasirinkus tinkamą amžių nepavyks, todėl vaikui reikia pirkti bilietą kaip suaugusiam. Taigi, pirkti bilietą žymint suaugusį asmenį ir suvedant vaiko vardą ir pavardę. Atlikus tokį pirkimą, reikia susisiekti su bendrovę, kurioje pirkote bilietą vaikui ir informuoti, kad tai yra vaikas ir jūs jį norėsite prijungti prie suaugusio asmens rezervacijos. Tokie sujungimai dažniausiai yra mokami, todėl turėkite omenyje, kad vėlesnis vaiko prijungimas visuomet yra keblesnis, nei perkant bilietus visiems keleiviams iškart, todėl siūlytume planuoti visus keliaujančius prieš įsigyjant bilietus.